CAIN Web Service

Northern Ireland Assembly - List of Members by Surname (1998-2003)



[CAIN_Home]
[Key_Events] [KEY_ISSUES] [Conflict_Background]
POLITICS: [Menu] [Reading] [Articles] [GOVERNMENT] [Political_Initiatives] [Political_Solutions] [Parties] [Elections] [Sources] [Peace_Process]

Page Compiled: Fionnuala McKenna
Material is added to this site on a regular basis - information on this page may change

Devolved Government in Northern Ireland
Secretary Assembly Executive Departments Committees North- South British- Irish Conference Civic Forum

Members of the Northern Ireland Assembly (1998-2003)

The following is a list (in alphabetical order) that charts the membership of the Northern Ireland Assembly from June 1998 up until November 2003.
It should also be noted that following political developments on 14 October 2002 all the devolved institutions in Northern Ireland, including the Assembly, were suspended indefinetly. The Assembly was then dissolved on 28 April 2003 but elections scheduled for the month of May were postponed. It was later decided however that an Assembly election would take place on 26 November 2003.

Member Party
   
Gerry Adams MP (Party Leader)SF
Ian AdamsonUUP
Fraser Agnew1UUAP
Lord AlderdiceAPNI
Pauline Armitage2Independent Unionist
Billy ArmstrongUUP
Alex AttwoodSDLP
Roy Beggs JnrUUP
Billy BellUUP
Eileen BellAPNI
Paul BerryDUP
Esmond BirnieUUP
Norman Boyd3NIUP
Patrick BradleySDLP
Joe ByrneSDLP
Gregory Campbell MP4DUP
Mervyn CarrickDUP
Joan CarsonUUP
Seamus CloseAPNI
Wilson ClydeDUP
Fred CobainUUP
Rev Robert CoulterUUP
John DallatSDLP
Annie Courtney5 Independent
Michael Coyle6SDLP
Ivan DavisUUP
Bairbre de BrúnSF
Nigel Dodds MP7DUP
Pat Doherty MP 8SF
Boyd Douglas9NIUP
Mark Durkan (Party Leader)10SDLP
Reg EmpeyUUP
David ErvinePUP
Sean FarrenSDLP
John FeeSDLP
David Ford (Party Leader)11APNI
Sam FosterUUP
Tommy GallagherSDLP
Oliver GibsonDUP
Michelle Gildernew MP12SF
Sir John GormanUUP
Carmel HannaSDLP
Tom Hamilton13UUP
Denis HaugheySDLP
William HayDUP
Dr Joe HendronSDLP
David HilditchDUP
Derek HusseyUUP
Billy HutchinsonPUP
Roger Hutchinson14DUP
Gardiner Kane15Independent Unionist
Gerry KellySF
John KellySF
Danny KennedyUUP
Lord Kilclooney16UUP
James LeslieUUP
Patricia LewsleySDLP
Alban MaginnessSDLP
Seamus Mallon MPSDLP
Alex MaskeySF
Kieran McCarthyAll
Robert McCartneyUKUP
David McClartyUUP
Donovan McClelandSDLP
Rev William McCreaDUP
Aleadair McDonnellSDLP
Barry McElduffSF
Alan McFarlandUUP
Michael McGimpseyUUP
Eddie McGrady MPSDLP
Martin McGuinness MPSF
Gerry McHughSF
Mitchel McLaughlinSF
Eugene McMenaminSDLP
Pat McNameeSF
Prof Monica McWilliams NIWC
Francie MolloySF
Jane MorriceNIWO
Maurice MorrowDUP
Conor MurphySF
Mick MurphySF
Sean NeesonAPNI
Mary NeilisSF
Dermot NesbitUUP
Danny O'ConnorSDLP
Dara O'HaganSF
Eamon O'NeillSDLP
Rev Dr Ian Paisley MP (Party Leader)DUP
Ian Paisley JnrDUP
Edwin PootsDUP
Sue RamseySF
Iris Robinson MP17DUP
Ken RobinsonUUP
Mark RobinsonDUP
Peter Robinson MPDUP
Patrick Roche18NIUP
Brid RodgersSDLP
George SavageUUP
Jim ShannonDUP
Duncan Shipley-DaltonUUP
John TierneySDLP
David Trimble MP (Party Leader)UUP
Denis Watson19UUAP
Peter Weir20DUP
Jim WellsDUP
Cedric Wilson (Party Leader)21NIUP
Jim WilsonUUP
Sammy WilsonDUP

Changes Relating to Members of the Assembly 1998-2003

Fraser Agnew1 MLA for North Belfast was elected to the Assembly in 1998 as Independent Unionist but from 21 September 1998 he sat as a member of the United Unionist Assembly Party (UUAP). Later for the Assembly election in November 2003 the UUAP registered to fight the contest as the United Unionist Coalition.
Ms Pauline Armitage2 MLA for East Londonderry resigned from the UUP and sat as an Independent Unionist MLA from 2 November 2001.
Norman Boyd3 MLA for South Antrim resigned from United Kingdom Unionist Party (UKUP) and sat as a member of the Northern Ireland Unionist Party (NIUP) from 15 January 1999.
Gregory Campbell4 was elected as an MP at the Westminster general election on 7 June 2001.
Annie Courtney5 MLA for Foyle from 11 December 2000 and replaced Mr John Hume who had resigned as an MLA on 1 December 2000. She did however resign from the SDLP in April 2003 and from then was designated as an Independent.
Michael Coyle6 MLA for East Londonderry from 16 September 2002 and replaced Mr Arthur Doherty who had resigned on 1 September 2002.
Nigel Dodds7 was elected as an MP at the Westminster general election on 7 June 2001.
Pat Doherty8 was elected as an MP at the Westminster general election on 7 June 2001.
Boyd Douglas9 MLA for East Londonderry resigned from United Kingdom Unionist Party (UKUP) and sat as a member of the Northern Ireland Unionist Party (NIUP) from 15 January 1999.
Mark Durkan10 MLA became leader of the SDLP on 10 November 2001.
David Ford11 MLA became leader of the APNI on 6 October 2001.
Michelle Gildernew12 was elected as an MP at the Westminster general election on 7 June 2001.
Tom Hamilton13 MLA for Strangford from 17 January 2001 and replaced Mr Tom Benson who had died on 24 December 2000.
Roger Hutchinson14 MLA for East Antrim resigned from United Kingdom Unionist Party (UKUP) and sat as a member of the Northern Ireland Unionist Party (NIUP) from 15 January 1999. He then ceased to be a member of the NIUP towards end of November 1999 and from 1 December 1999 sat as an Independent Unionist. Then in April 2002 he joined the DUP and sat as a DUP MLA from 1 April 2002.
Gardiner Kane15 MLA for North Antrim ceased to be a member of the DUP from 11 November 2002 and from then was designated as an Independent Unionist.
Lord Kilclooney16 MLA was formerly Mr John Taylor MP. Prior to the Westminster general election on 7 June 2001 he announced his intention to stand down as an MP and was subsequently awarded a life peerage.
Iris Robinson17 was elected as an MP at the Westminster general election on 7 June 2001.
Patrick Roche18 MLA for Lagan Valley resigned from United Kingdom Unionist Party (UKUP) and sat as a member of the Northern Ireland Unionist Party (NIUP) from 15 January 1999.
Denis Watson19 MLA for Upper Bann was elected to the Assembly in 1998 as Independent Unionist but from 21 September 1998 he sat as a member of the United Unionist Assembly Party (UUAP). Later for the Assembly election in November 2003 the UUAP registered to fight the contest as the United Unionist Coalition.
Peter Weir20 MLA for North Down was expelled from the UUP on 9 November 2001 and for a time sat as an Independent Unionist MLA. He joined the DUP in 2002 and was designated as a DUP MLA from 30 April 2002.
Cedric Wilson21 MLA for Strangford resigned from United Kingdom Unionist Party (UKUP) and sat as a member of the Northern Ireland Unionist Party (NIUP) from 15 January 1999. He was appointed as leader of the NIUP from 15 January 1999.


 


CAIN contains information and source material on the conflict and politics in Northern Ireland.
CAIN is based within the University of Ulster.


go to the top of this page go to the top of this page
Last modified :