CAIN: Issues: Politics: Government: Membership of the Committee of the Centre 1999-2002

CAIN logo
CAIN Web Service

Membership of the Committee of the Centre 1999-2002



[CAIN_Home]
[Key_Events] Key_Issues] [Conflict_Background]
POLITICS: [Menu] [Reading] [Articles] [GOVERNMENT] [Political_Initiatives] [Political_Solutions] [Parties] [Elections] [Sources] [Peace_Process]

Page Compiled: Brendan Lynn
Material is added to this site on a regular basis - information on this page may change

Devolved Government in Northern Ireland
Secretary Assembly Executive Departments Committees North- South British- Irish Conference Civic Forum

Membership of the Committee of the Centre 1999-2002

The commitee was established to examine and report on the following functions carried out in the Office of the First Minister and the Deputy First Minister and on any other related matters determined by the Assembly.

(a) Economic Policy Unit (other than the Programme of Government);
(b) Equality Unit;
(c) Civic Forum;
(d) European Affairs and International Matters;
(e) Community Relations;
(f) Public Appointments Policy;
(g) Freedom of Information;
(h) Victims;
(i) Nolan Standards;
(j) Public Service Office;
(k) Emergency Planning;
(l) Women's Issues; and
(m) Those functions relating to the Planning Appeals Commission and the Water Appeals Commission transferred to the Office of the First Minister and Deputy First Minister by The Departments (Transfer of Functions) Order (Northern Ireland) 2001.

 

Committee of the Centre 1999-2002

  • Chairperson1 : Edwin Poots1 (DUP)
  • Deputy Chairperson: Mr Oliver Gibson (DUP)
  • Mr Roy Beggs jnr5 (UUP)
  • Mrs Eileen Bell (APNI)
  • Dr Esmond Birnie3 (UUP)
  • Mrs Annie Courtney8 (Independent)
  • Mr David Ervine (PUP)
  • Mr Danny Kennedy7 (UUP)
  • Ms Patricia Lewsley (SDLP)
  • Dr Alasdair McDonnell (SDLP)
  • Mr Barry McElduff2 (SF)
  • Mr Eugene McMenamin (SDLP)
  • Mr Pat McNamee3 (SF)
  • Dr Dara O'Hagan4 (SF)
  • Mr Ken Robinson (UUP)
  • Mr Jim Shannon (DUP)
  • Mr Duncan Shipley Dalton6 (UUP)

Changes Relating to Committee for the Centre 1999-2002
1 Mr Edwin Poots replaced Mr Gregory Campbell as a member of the Committee from 27 July 2000.
2 Mr Barry McElduff replaced Ms Michelle Gildernew as a member of the Committee from 26 February 2002.
3 Mr Pat McNamee replaced Mr Conor Murphy as a member of the Committee from 24 June 2002. Mr Murphy had replaced Mr Mitchell McLaughlin as a member of the Committee from 18 September 2000.
4 Dr Dara O'Hagan replaced Mr Alex Maskey as a member of the Committee from 24 June 2002.
5 Mr Roy Beggs Jnr replaced Rt Hon John Taylor as a member of the Committee from 11 September 2000.
6 Mr Duncan Shipley Dalton replaced Mr James Leslie as a member of the Committee from 11 March 2002.
7 Mr Danny Kennedy replaced Mr Fred Cobain as a member of the Committee from 11 March 2002.
8 Mrs Annie Courtney replaced Mr P J Bradley as a member of the Committee from 15 February 2001. She resigned from the SDLP in April 2003 and from then was designated as an Independent.

Dates and Meetings of the Committee for the Centre 1999-2002

Dates and Meetings of the Committee for the Cente 1999-2002 can be found at the following links:
http://www.niassembly.gov.uk/centre/centremin.htm
http://www.niassembly.gov.uk/centre/centremin_archived.htm


CAIN contains information and source material on the conflict and politics in Northern Ireland.
CAIN is based within the University of Ulster.


go to the top of this page go to the top of this page
ARK logo
Last modified :