CAIN: Issues: Politics: Government: Membership of the Finance and Personnel Committee 1999-2002

CAIN logo
CAIN Web Service

Membership of the Finance and Personnel Committee 1999-2002



[CAIN_Home]
[Key_Events] Key_Issues] [Conflict_Background]
POLITICS: [Menu] [Reading] [Articles] [GOVERNMENT] [Political_Initiatives] [Political_Solutions] [Parties] [Elections] [Sources] [Peace_Process]

Page Compiled: Brendan Lynn
Material is added to this site on a regular basis - information on this page may change

Devolved Government in Northern Ireland
Secretary Assembly Executive Departments Committees North- South British- Irish Conference Civic Forum

Membership of the Finance and Personnel Committee 1999-2002

The Finance and Personnel Committee was established to "advise and assist" the Minister of Finance and Personnel. The Committee provided a system of checks and balances and allowed Assembly members to question Ministers on policy matters. It operated during those periods from November 1999 until October 2002 when devolved power in Northern Ireland was fully operational. The two most senior figures on the Committee were the chair and deputy chair.

Finance and Personnel Committee 1999-2002

  • Chairperson: Mr Francie Molloy (SF)
  • Deputy Chairperson4 : Mr Roy Beggs jnr (UUP)
  • Mr Alex Attwood (SDLP)
  • Mr Billy Bell (UUP)
  • Mr Seamus Close (APNI)
  • Mr Derek Hussey (UUP)
  • Mr Roger Hutchinson2 (DUP)
  • Ms Patricia Lewsley (SDLP)
  • Mr Alex Maskey (SF)
  • Mr Maurice Morrow1 (DUP)
  • Mr Peter Weir (DUP)

Changes Relating to the Finance and Personnel Committee 1999-2002
1 Mr Maurice Morrow replaced Mr Peter Robinson as a member of the Committee from 12 November 2001. Mr Robinson had replaced Mr Oliver Gibson as a member of the Committee from 2 October 2000.
2 Mr Roger Hutchinson replaced Mr Nigel Dodds as a member of the Committee from 12 November 2001. Mr Dodds had replaced Mr Gardiner Kane as a member of the Committee from from 2 October 2000. Mr Roger Hutchinson sat as a DUP MLA from 1 April 2002.
3 Ms Patricia Lewsley repalced Mr Donovan McClelland as a member of the Committee from 15 January 2001.
4 Mr Roy Beggs Jnr replaced Mr James Leslie as a member of the Committee from 20 February 2002.

Dates and Meetings of the Finance and Personnel Committee 1999-2002
Dates and Meetings of the Finance and Personnel Committee 1999-2002 can be found at the following links:
http://www.niassembly.gov.uk/finance/financemin.htm
http://www.niassembly.gov.uk/finance/financemin_archived.htm


CAIN contains information and source material on the conflict and politics in Northern Ireland.
CAIN is based within the University of Ulster.


go to the top of this page go to the top of this page
ARK logo
Last modified :