CAIN: Issues: Politics: Government: Membership of the Employment and Learning Committee 2007-2011

CAIN logo
CAIN Web Service

Membership of the Employment and Learning Committee 2007-2011



[CAIN_Home]
[Key_Events] Key_Issues] [Conflict_Background]
POLITICS: [Menu] [Reading] [Articles] [GOVERNMENT] [Political_Initiatives] [Political_Solutions] [Parties] [Elections] [Sources] [Peace_Process]

Page Compiled: Brendan Lynn
Material is added to this site on a regular basis - information on this page may change

Devolved Government in Northern Ireland
Secretary Assembly Executive Departments Committees North- South British- Irish Conference Civic Forum

Membership of the Employment and Learning Committee 2007-2011

Each of the Statutory Departmental Committees is made up of 11 Assembly members to "advise and assist" the Ministers. The Committees provide a system of checks and balances and allow Assembly members to question Ministers on policy matters. The two most senior figures in each Committee are the chair and deputy chair.

Employment and Learning Committee 2007-2011

  • Chairperson: Ms Dolores Kelly10 (SDLP)
  • Deputy Chairperson: Mr Jonathan Bell1,3,7,9,11,12 (DUP)
  • Mr Sydney Anderson4, 14
  • Mr Paul Butler (SF)
  • Rev Dr Robert Coulter5 (UUP)
  • Mr William Irwin2,4 (DUP)
  • Mr Chris Lyttle15 (APNI)
  • Mr David McClarty (UUP)
  • Ms Claire McGill (SF)
  • Mr Pat Ramsey6 (SDLP)
  • Ms Sue Ramsey (SF)
  • Mr Peter Weir4,8,13 (DUP)

Changes Relating to the Employment and Learning Committee 2007-2011
1 Mr Robin Newton replaced Mr Jimmy Spratt as Deputy Chairperson from 10th June 2008.
2 Mr Alastair Ross replaced Mr Jim Wells as a member from 29th May 2007.
3 Mr Robin Newton has replaced Mr Jimmy Spratt as Deputy Chairperson from 10th June 2008.
4 Mr Alex Easton, Mr David Hilditch and Mr William Irwin replaced Mr Nelson McCausland, Mr Alastair Ross and Mr Jimmy Spratt as members from 15th September 2008.
5 Rev Dr Robert Coulter replaced Mr Basil McCrea as a member from 15 September 2008.
6 Mr Pat Ramsey replaced Mr Alex Attwood as a member from 29 June 2009.
7 Mr Thomas Buchanan replaced Mr Robin Newton as Deputy Chairperson from 4 July 2009.
8 Mr Trevor Clarke replaced Mr Alex Easton as a member from 14 September 2009.
9 Mr Jonathan Bell replaced Mr Thomas Buchanan as a member from 1 February 2010.
10 Mrs Dolores Kelly was appointed as Chairperson of the Committee from 12th April 2010.
10 Ms Sue Ramsey ceased to be Chairperson of the Committee from 12th April 2010.
11 Mr Peter Weir was appointed as Deputy Chairperson of the Committee from 12th April 2010.
11 Mr David Hilditch ceased to be a member of the Committee from 13th April 2010.
11 Mr Jonathan Bell ceased to be a member of the Committee from 13th April 2010.
12 Mr Jonathan Bell replaced Mr Peter Weir as Deputy Chairperson from 28th June 2010.
13 Mr Peter Weir replaced Mr Trevor Clarke as a member from 28th June 2010.
14 Mr Sydney Anderson replaced Mr William Irwin as a member from 13 September 2010.
15 Mr Chris Lyttle replaced Ms Anna Lo as a member from 13 September 2010.

Dates and Meetings of the Employment and Learning Committee 2007-2011
Dates and Meetings of the Employment and Learning Committee 2007-2011 can be found at the following links:
http://www.niassembly.gov.uk/employment/2007mandate/employmin_.07htm


CAIN contains information and source material on the conflict and politics in Northern Ireland.
CAIN is based within the University of Ulster.


go to the top of this page go to the top of this page
ARK logo
Last modified :