CAIN: Issues: Politics: Government: Membership of the Environment Committee 2007-2011

CAIN logo
CAIN Web Service

Membership of the Environment Committee 2007-2011



[CAIN_Home]
[Key_Events] Key_Issues] [Conflict_Background]
POLITICS: [Menu] [Reading] [Articles] [GOVERNMENT] [Political_Initiatives] [Political_Solutions] [Parties] [Elections] [Sources] [Peace_Process]

Page Compiled: Brendan Lynn
Material is added to this site on a regular basis - information on this page may change

Devolved Government in Northern Ireland
Secretary Assembly Executive Departments Committees North- South British- Irish Conference Civic Forum

Membership of the Environment Committee 2007-2011

Each of the Statutory Departmental Committees is made up of 11 Assembly members to "advise and assist" the Ministers. The Committees provide a system of checks and balances and allow Assembly members to question Ministers on policy matters. The two most senior figures in each Committee are the chair and deputy chair.

Environment Committee 2007-2011

  • Chairperson: Mr Cathal Boylan9 (SF)
  • Deputy Chairperson: Mr Patsy McGlone6,10,12 (SDLP)
  • Mr Thomas Buchanan7,8,13 (DUP)
  • Mr Trevor Clarke15 (DUP)
  • Mr Willie Clarke14 (SF)
  • Mr John Dallat5 (SDLP)
  • Mr Danny Kinahan3,4 (UUP)
  • Mr Alastair Ross1 (DUP)
  • Mr George Savage2,16 (UUP)
  • Mr Peter Weir (DUP)
  • Mr Brian Wilson11 (Green)

Changes Relating to the Environment Committee 2007-2011
1 Mr Alastair Ross replaced Mr Alex Maskey as a member of the Committee from 13 September 2010.
from January 21 2008.
2 Mr Roy Beggs replaced Mr Sam Gardiner as a member of the Committee from 15 September 2008.
3 Mr David McClarty replaced Mr Billy Armstrong as a member of the Committee from 29 September 2008.
4 Mr Danny Kinahan replaced Mr David McClarty as a member of the Committee from 22 June 2009.
5 Mr John Dallat replaced Mr Tommy Gallagher as a member of the Committee from 29 June 2009.
6 Mrs Dolores Kelly replaced Mr Patsy McGlone as a member of the Committee from 3 July 2009.
7 Mr Adrian McQuillan replaced Mr Trevor Clarke as a member of the Committee from 15 January 2010.
8 Mr Jonathan Bell replaced Mr Adrian McQuillan as a member of the Committee from 1 February 2010.
9 Mr Cathal Boylan was appointed as Chairperson of the Committee from 12 April 2010.
9 Mrs Dolores Kelly ceased to be a member of the Committee from 12 April 2010.
10 Mr Dominic Bradley was appointed as Deputy Chairperson of the Committee from 12 April 2010.
11 Mr Brian Wilson was appointed as a member of the Committee from 13 April 2010.
11 Mr David Ford ceased to be a member of the Committee from 13 April 2010.
12 Mr Patsy McGlone replaced Mr Dominic Bradley as Deputy Chairperson of the Committee from 21 May 2010.
13 Mr Thomas Buchanan replaced Mr Jonathan Bell as a member of the Committee from 13 September 2010.
14 Mr Willie Clarke replaced Mr Daithi McKay as a member of the Committee from 13 September 2010.
15 Mr Trevor Clarke replaced Mr Ian McCrea as a member of the Committee from 13 September 2010.
16 Mr George Savage replaced Mr Roy Beggs as a member of the Committee from 1 November 2010.

Dates and Meetings of the Environment Committee 2007-2011
Dates and Meetings of the Environment Committee 2007-2011 can be found at the following links:
http://www.niassembly.gov.uk/environment/2007mandate/envirmins_.07htm


CAIN contains information and source material on the conflict and politics in Northern Ireland.
CAIN is based within the University of Ulster.


go to the top of this page go to the top of this page
ARK logo
Last modified :