CAIN: Issues: Politics: Government: Membership of the Finance and Personnel Committee 2007-2011

CAIN logo
CAIN Web Service

Membership of the Finance and Personnel Committee 2007-2011



[CAIN_Home]
[Key_Events] Key_Issues] [Conflict_Background]
POLITICS: [Menu] [Reading] [Articles] [GOVERNMENT] [Political_Initiatives] [Political_Solutions] [Parties] [Elections] [Sources] [Peace_Process]

Page Compiled: Brendan Lynn
Material is added to this site on a regular basis - information on this page may change

Devolved Government in Northern Ireland
Secretary Assembly Executive Departments Committees North- South British- Irish Conference Civic Forum

Membership of the Finance and Personnel Committee 2007-2011

Each of the Statutory Departmental Committees is made up of 11 Assembly members to "advise and assist" the Ministers. The Committees provide a system of checks and balances and allow Assembly members to question Ministers on policy matters. The two most senior figures in each Committee are the chair and deputy chair.

Finance and Personnel Committee 2007-2011

  • Chairperson: Ms Jennifer McCann5 (SF)
  • Deputy Chairperson: Mr David McNarry3,6 (UUP)
  • Dr Stephen Farry (APNI)
  • Mr Paul Frew2,9 (DUP)
  • Mr Paul Girvan1,4,7,8 (DUP)
  • Mr Simon Hamilton (DUP)
  • Mr Daithi McKay10 (SF)
  • Mr Mitchel McLaughlin (SF)
  • Mr Adrian McQuillan (DUP)
  • Mr Declan O'Loan (SDLP)
  • Ms Dawn Purvis (Independent)

Changes Relating to the Finance and Personnel Committee 2007-2011
1 Mr Simon Hamilton replaced Mr Mervyn Storey as Deputy Chairperson of the Committee from 10 June 2008.
2 Mr Ian Paisley jnr replaced Mr Mervyn Storey as a member of the Committee from 30 June 2008. Mr Ian Paisley Jnr resigned as a member 21st June 2010.
3 Mr David McNarry replaced Mr Roy Beggs as a member of the Committee from 29 September 2008.
4 Mr Peter Weir replaced Mr Simon Hamilton as Deputy Chairperson of the Committee from 4 July 2009.
5 Ms Jennifer McCann replaced Mr Mitchel McLaughlin as Chairperson of the Committee from 9 September 2009.
6 Mr David McNarry was appointed as Deputy Chairperson of the Committee from 12th April 2010.
7 Mr Peter Weir ceased to be a member of the Committee from 12th April 2010.
7 Mr Jonathan Craig was appointed as a member of the Committee from 13th April 2010. Mr Ian Paisley Jnr resigned as a member of the Committee from 21 June 2010.
8 Mr Paul Girvan replaced Mr Jonathan Craig as a member of the Committee from 13 September 2010.
9 Mr Paul Frew was appointed as member of the Committee from 13 September 2010.
10 Mr Daithi McKay replaced Mr Fra McCann as a member of the Committee from 13 September 2010.

Dates and Meetings of the Finance and Personnel Committee 2007-2011
Dates and Meetings of the Finance and Personnel Committee 2007-2011 can be found at the following links:
http://www.niassembly.gov.uk/finance/2007mandate/finmins_07.htm


CAIN contains information and source material on the conflict and politics in Northern Ireland.
CAIN is based within the University of Ulster.


go to the top of this page go to the top of this page
ARK logo
Last modified :